List do rodziców dotyczący realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
List DO RODZICÓW
Po otrzymaniu dotacji na zakup książek szkoła jest zobowiązana do spełnienia różnych wymogów zawartych w rozporządzeniach. Jednym z nich jest uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas spotkania z rodzicami.
LIST OTWARTY DO RODZICÓW
ZPER w Grudziądzu
Drodzy Rodzice!
Biblioteka szkolna otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 dotację na zakup nowości wydawniczych. Program ten przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Po konsultacjach z rodzicami, Samorządem Uczniowskim i uczniami zakupiono książki, które są atrakcyjne dla dzieci i młodzieży, w większości to bestsellerowe pozycje, opowiadania, bajki, książki o sporcie, o zwierzętach. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym.
Rzeczywistość w której żyjemy jest oparta na obrazie i dźwięku. Dzieci od najmłodszych lat zalewane są falą bodźców płynących z laptopów, smartfonów i telewizji. Badania dowodzą, że aż 75 % dzieci woli oglądać telewizję, niż czytać książki. Tylko 25% sięga z własnej woli po książkę.
Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy jest czytanie. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno emocjonalne jak i intelektualne.
Drodzy Rodzice, proszę Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania książek. Młodzi ludzie, w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Niestety nawyk czytania książek zanika razem z coraz większym rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. Wielu z nas woli obejrzeć film na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Są jednak jeszcze Rodzice, którzy potrafią zaszczepić u swoich dzieci miłość do książek.
O pozytywnych skutkach czytania wie chyba każdy z nas. Należą do nich:
-
czytanie książek pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat i drugiego człowieka
-
czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli
-
czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,
-
czytanie poprawia płynność wysławiania się oraz umiejętność pisania prac stylistycznych,
-
czytanie rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję,
-
czytanie poprawia pamięć, łatwość kojarzenia faktów, zwiększa zdolności koncentracji uwagi,
-
·czytając zapamiętujemy zasady ortograficzne,
-
·książki wychowują i rozwijają pasje,
-
·czytanie odpręża, uspokaja i relaksuje,
-
·czytanie to dobry sposób na nudę !
Jeśli siedzimy w domu, jesteśmy znudzeni i nie wiemy, co ze sobą zrobić, weźmy do ręki książkę ! To najlepszy sposób na nudę. Należy tylko odnaleźć swoją dziedzinę i czytać to, co naprawdę lubimy. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Im więcej wiemy, tym pewniej czujemy się w różnych sytuacjach. A im pewniej się czujemy, tym bardziej rośnie nasze poczucie własnej wartości. Jednym słowem - warto czytać!
Bibliotekarz